Ez a csodálatos alkotás még valamikor május-júniusban talált meg engem, bár a könyv alapján készült filmet már korábban is terveztem megnézni, de itt a városban nem rémlik, hogy vetítették volna, Pesten járva éppen nem jött szembe, aztán a karantén időszakában már gondolni sem lehetett mozizásra. Szerencsére májusban leadták a tv-ben, utána pedig még néhány napig elérhető volt online is, így volt szerencsém megnézni, aztán utána nem sokkal a regényt is elolvastam. Nem szeretnék zsákbamacskát árulni: nagyon szerettem mindkettőt. (Nem friss élmények, de mindenképpen szerettem volna őket megosztani.)
Sajnos az idei évben sem állok valami fényesen az olvasással, és a karantén időszaka alatt sem ugrott meg jelentősen az elolvasott és befejezett könyveim száma, bár volt néhány olyan hét, amikor tényleg olvasással töltöttem a szabadidőmet, de egyrészt a karantén alatt meg kellett tanulnom home office-ból dolgozni, rendesen beosztani az időmet (nem lézengeni, de másik végletként nem is egész nap a laptop előtt ülni), másrészt pedig a különböző filmes-sorozatos előfizetések sem az olvasás malmára hajtották / hajtják a vizet... (Annak ellenére, hogy már nyolc hónap eltelt ebből az évből, még csak 11 befejezett könyvet tudtam regisztrálni idén Molyon... Persze, a semminél nyilván ez is több, de messze nem annyi, mint amennyi lehetne.)

Viszont amikor megnéztem a tv-ben az "Akik maradtak" című filmet, egyértelműen tudtam, hogy a film alapjául szolgáló könyvet, F. Várkonyi Zsuzsa "Férfiidők lányregénye" című alkotását muszáj elolvasnom, méghozzá minél hamarabb. (A regény egyébként már évekkel korábban megjelent, de nagyon jó, hogy elkészült a film, ami az én figyelmemet is ráirányította a könyvre - mint ahogy remélem, sokan felfedeztük ezt a csodát, hiszen, jobb későn...) Egyedül azért nem rendeltem meg egyből a könyvet, mert az olvasóklubban, ahova egyébként járok (ahogy időm engedi), a klub vezetője éppen szervezett egy irodalmi kvízt a csapatnak, aminek ez a kötet volt az egyik nyereménye - így a kvíz teljesítéséhez ez adta az egyik legnagyobb motivációt. A könyv végül hozzám került, így következhetett az ismerkedés a könyvvel.
F. Várkonyi Zsuzsa
Férfiidők lányregénye
Libri, Budapest, 2020
328 oldal · keménytáblás · ISBN: 9789634337263
Fülszöveg:
A szép-emberit akartam megírni, azt, amit az én túlélőimtől kaptam, láttam. Az ocsmány-emberit már annyian megírták, és olvassák is boldog borzongással. Hátha a szépre is lesz kíváncsi szem és fül. Ezt a történetet nekik, az élesfülűeknek ajánlom. Csak meg kell hallani a gyógyító szavakat. 1948. Mindenkinek mást jelent. Én például a születésemmel voltam elfoglalva. Ennek a történetnek a hősei a túléléssel küszködtek. Talán szebben, mint sok kortársuk. Mert korábbi életükből volt elegendő szeretetforrásuk, ami nemcsak 44 traumáját segített begyógyítani, hanem 1950-et is átvészelni. Szabad-e ebben a férfivilágban leírni, hogy a gyógyítás mindig a szeretetről szól? Nekem hivatásom is ez lett. Ugyanerről írok pszichológiai könyveimben is. Csak ez most egészen más. Személyes.
Olvasásom: 2020. június 13., 08:36 → 2020. június 14., 14:29
Élményeim a könyvvel (és a filmmel) kapcsolatban:

Fantasztikus történet, letehetetlen könyv, ami teljesen magával ragadott. Nem jellemző rám, hogy holokauszt témájú vagy világháborús könyveket olvassak, de mikor láttam a regényből készült (Oscarra jelölt) filmet ("Akik maradtak"), éreztem, hogy a könyvet is el kell olvasnom. (A regényben mondjuk nem is a holokauszt, hanem sokkal inkább a háborús borzalmak utáni talpraállás és az emberi kapcsolatok alakulása kerül a középpontba.)
Így utólag örülök, hogy ebben a sorrendben kerültek elém ezek az alkotások, mert a könyv után biztosan hiányérzetem lett volna a filmmel kapcsolatban, de így azt is nagyon tudtam szeretni. Ahogyan a könyvet is (többször meg is könnyeztem Aldó és Klára történetét), és kétségtelen, hogy a könyvben sokkal több történet, sokkal több réteg és több érzelem van, sokkal összetettebb, mint a film.

A két főszereplő kapcsolatában végig érezhető egy furcsa feszültség, ami éppen csak egy vékony hajszálnyival mutat túl az elveszített és újra megtalált apa – lánya viszonyon, de nem éltünk át hasonló borzalmakat (óriási szerencsénkre), így azt sem ítélhetjük meg (vagy éppen el), hogy kinek mire van szüksége ilyen helyzetben a túléléshez.
A regény az érzelmek húrjait pendíti meg, egy szép, de sokszor nagyon fájdalmas történettel mutatja meg, hogy minden szituációban van értelme küzdeni a túlélésért.
- Nézd csak, Aldó! 4 HCl+O₂ →2 H₂O+2 Cl₂. Látod?
- Látom. Stimmel, nem?
- Először családban voltak- magyarázta mesélő hangon-, hidrogének meg klórok, ezek négyen voltak. Aztán jött az oxigén, elvitte a családokból a hidrogéneket, víz lett belőlük, elfolyt velük. Csak a klórok maradtak meg, ők meg most párokban bújnak össze.
...
- Mi vagyunk a klórok?
- Ühm. És meg is találtuk egymást.

Azt hiszem, ez a történet még sokáig a fejemben fog motoszkálni, megszerettem a szereplőket, a történetüket, velem maradtak a gondolataimban. Mindkettőt nagyon ajánlom, jó lenne, ha sokan megismernék ezt a csodás történetet.